Gdzie po pomoc?

Otrzymałaś / otrzymałeś diagnozę depresji poporodowej lub rozpoznajesz u siebie jej objawy? Nie wiesz, gdzie możesz znaleźć potrzebne wsparcie i pomoc? Poniżej znajdziesz przydatne linki:


DepresjaPoporodowa.pl

Jeśli masz pytania na temat depresji poporodowej, potrzebujesz wsparcia, rozmowy, podzielenia się swoją historią, napisz na naszego maila info@depresjapoporodowa.pl lub w wiadomości na naszym fanpagu https://www.facebook.com/DepresjaPoporodowa. Postaramy się odpowiedzieć najszybciej, jak to możliwe.


Twarze depresji

Dla kobiet przeżywających trudności psychiczne związane z ciążą lub po porodzie, fundacja “Twarze depresji” urochomiła bezpłatne konsultacje psychologiczne. Po wypełnieniu ankiety zgłoszeniowej, którą znajdziesz na stronie https://twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna/#ciaza mogą zostać przydzielone Ci trzy bezpłatne konsultacje online. Pomoc dopasowana jest do potrzeb kobiet w ciąży i nowych mam, które bez wychodzenia z domu mogą skontaktować się ze specjalistą. Na konsultacji przed komputerem można pojawić się ze swoim dzieckiem, dzięki czemu nie musisz martwić się o opiekę. Nie zwlekaj!


Antydepresyjny Telefon Zaufania: 22 484 88 01

Jest prowadzony przez fundację ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Na stronie https://stopdepresji.pl/ podane są godziny oraz dni, kiedy pod telefonem dyżurują psychiatrzy, psycholodzy oraz seksuolog. Podczas rozmowy nie musisz podawać swoich danych (jest to rozmowa anonimowa). Jeśli obawiasz się rozmowy telefonicznej, możesz napisać wiadomość e-mail: porady@stopdepresji.pl

“Nie wstydź się zadzwonić. Nasi specjaliści czekają na Twój telefon. Nie stawiają diagnozy, nie leczą, bo tego nie da się zrobić przez telefon. Ale wytłumaczą, na czym polega leczenie oraz terapia osób z rozpoznaną depresją, podpowiedzą co robić i udzielą wsparcia. Pamiętaj, że depresja jest chorobą, którą się leczy, i z którą można żyć. Od początku istnienia telefonu dzwoniły do nas tysiące osób. Z dużych i mniejszych miejscowości. Kobiet i mężczyzn. Chorych, podejrzewających chorobę, a także ich rodzin i przyjaciół. Czekamy na Twój telefon!”


Życie warte jest rozmowy

Jeżeli mierzysz się z myślami samobójczymi, zajrzyj na stronę https://zwjr.pl/. To przestrzeń online, która nie tylko normalizuje rozmowę na temat myśli samobójczych, ale także dostarcza wartościowych wskazówek i informacji, pomagając w zapobieganiu samobójstwom. Na stronie możesz znaleźć wsparcie i zrozumienie oraz otwarcie porozmawiać ze specjalistą o swoich trudnościach.


Znajdź placówkę

Na stronie https://centrumwsparcia.pl/znajdz-placowke/ znajdziesz wyszukiwarkę placówek pomocowych w Twojej okolicy (nie tylko Poradnie Zdrowia Psychicznego, ale również Ośrodki Interwencji Kryzysowej i inne). Wystarczy wpisać nazwę miejscowości lub województwo, a wyszukiwarka podpowie Ci, gdzie możesz umówić się na bezpłatną konsultację psychiatryczną lub wizytę u psychologa.


Terminy leczenia NFZ

Jeśli szukasz bezpłatnej konsultacji u psychiatry (w ramach NFZ) możesz wejść na rządową stronę https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/. W pole «Jakiego świadczenia szukasz?» wpisz “PORADNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO”. Wpisz również nazwę miejscowości lub województwo, w jakich szukasz porady (pamiętaj, że do Poradni Zdrowia Psychicznego nie obowiązuje rejonizacja tzn. możesz pójść na konsultację również w innej miejscowości niż mieszkasz!). Strona podpowie Ci, jaki jest przewidywany czas oczekiwania na wizytę w danej placówce. Następne co musisz zrobić, to zadzwonić i umówić się na konkretny termin.